Ve všech našich vztazích se v přirozeném rytmu života střídají nejen hezké chvíle, ale i krize ve vztahu a další výzvy, které přirozeně přispívají k vývoji vztahů, jejich prohloubení anebo k jejich ukončení. Tyto fáze jsou nezbytnou součástí každého vztahu, protože umožňují partnerům lépe se poznat a postupně budovat pevnější pouto.
Nicméně to, co řešíme, jsou bolestivější situace, které proces sbližování narušují. Po fázi zamilovanosti, při které nic není problém, si začneme uvědomovat nedostatky toho druhého. Začínáme se setkávat s rozdíly v názorech či se potýkat s problémy v komunikaci. Tyto překážky zvyšují napětí a spouští dočasné krize, které mají na vztah většinou negativní dopad.
To, co je velmi zajímavé na těchto krizích je, že se často objevují v určitých časových intervalech, obvykle s odstupem několika měsíců. Tento fenomén lze považovat za přirozený rytmus vztahu, kdy se po období harmonie a stability objevují výzvy, které partnery prověří. Díky osobní zkušenosti a provázení žen vám v tomto článku přiblížím to, proč k těmto krizím dochází. A nabídnu i způsoby, jak je možné krize ve vztahu efektivně řešit, aby váš vztah přečkal těžké časy a stal se ještě silnějším.
Podle údajů z poraden psychologů se dají rozdělit lidé, kteří přicházejí s prosbou o pomoc při krizi ve vztahu do 3 velkých skupin. Po 1. až 2. roce, po 3. až 5. letech a po 7. až 8. letech. Pak jsou samozřejmě i další skupinky, které řeší krizi po 10. nebo 20. letech společného života, ale ty už nejsou tak statisticky významné.
Dokládají to i statistická data z vyhledávačů (údaje 6/2024)
S 390 ti vyhledáváními měsíčně vedou fráze: „krize ve vztahu po 2 letech“, „krize ve vztahu po 5 letech“.
Následuje s 240 ti vyhledáváními měsíčně: „krize ve vztahu po roce“, „krize ve vztahu po 3 letech“, „krize ve vztahu po 3 měsících“
Pak se 180 ti vyhledáváními měsíčně: „krize ve vztahu po narození dítěte“.
A nakonec s 40 ti až 80 ti vyhledáváními měsíčně fráze: „krize ve vztahu po půl roce“, „krize ve vztahu po 4 letech“, „krize ve vztahu po 7 letech“, „krize ve vztahu po 10 letech“, „krize ve vztahu po 20 letech“.
Z těchto dat vyplývá, že nejčastěji lidé hledají pomoc při krizích ve vztahu po dvou a pěti letech. To naznačuje, že tato období jsou kritická pro přehodnocení a adaptaci na nové fáze vztahu. A také to, že první roky společného života jsou sice plné výzev, které testují sílu a odolnost vztahu. Jenže zatím máme stáje ještě silnější pouto vzájemné lásky a mnohem větší ochotu s výzvami něco hned udělat.
Zajímavé je také relativně vysoké množství vyhledávání spojených s krizí po narození dítěte. Dokládá to, že příchod potomka představuje pro mnoho párů významnou zátěž. Na tom se podílí změna priorit pro ženu, její pozornost už neproudí tolik k partnerovi, ale směrem k dítěti. Kompletně to převrátí chod domácnosti naruby. A citelné je i zvýšení zátěže na muže, který je v tu chvíli ten, kdo se musí postarat.
Nižší, ale stále významné počty vyhledávání pro fráze jako „krize ve vztahu po 7 letech“ nebo po 10 a více letech ukazují, že krize nejsou výlučně spojeny s novějšími vztahy. Krize se objevují i po delším společném životě, kdy bývají způsobeny rutinou, snížením zájmu o partnera, vyhasnutím plamene vášně nebo vyhořením.
U každého člověka je období zamilovanosti jinak dlouhé. Ať už tato krize přijde po půl roce nebo po roce a půl, to podstatné, že se vztah v této etapě proměňuje. Lidské tělo je v období zamilovanosti v pod vlivem hormonální bouře, která ale po této době utichne. Pak přichází nepříjemné prožitky a otázky typu „Už ho nepřitahuji tak, jako dříve?“, „Proč už se mnou není tak často?“.
Zkrátka odložíte své růžové brýle. Ale pozor, to, že je váš vztah v této citové krizi už takto na začátku není selhání, ale výhra. Uvědomte si, že žádný vztah není dokonalý. Ani vy sama. Ve vašem nitru se začínají dostávat ke slovu vaše vzorce, hluboko uložená nezpracovaná zranění z minula a také nenaplněná očekávání. A vy si je díky tomu můžete začít uvědomovat a začít je zpracovávat.
V podstatě z větší části ano. Protože krize ve vztahu do tří let bývají jsou spojené s přechodem z fáze zamilovanosti do fáze realistického pohledu na vztah a partnera. Na začátku vztahu jsou partneři obvykle plní nadšení a emocí. Postupem času, jak se zamilovanost mění v hlubší, ale méně intenzivní cit, začínají se objevovat skutečné osobnostní rysy a nedostatky druhého.
Pár měsíců se partner může přetvařovat, ale když se sestěhujete, uvidíte jeho pravou tvář. Tento přechod bývá pro mnohé páry náročný, protože se musí vypořádat s rozdíly, které dříve neviděly, přehlížely nebo ignorovaly. Často vedou k první krizi zjištění, že partner není tak dokonalý, jak si představujeme. Často lidi zaskočí, že vztah vyžaduje úsilí a snahu obou stran o kompromisy.
Dny plynou jeden za druhým stále stejně. A to obrovské sexuální napětí mezi vámi, které bylo tak intenzivní na začátku vztahu, se postupně vytrácí. Pomalu vše dosedá do klidné stojaté vody. Na první pohled to může působit jako ideální stav. Nezažíváte žádné velké drama, žádné bouřlivé emoce. V podstatě se na všem dohodnete a domluvíte.
Ale reálně si přiznejte, nechybí vám něco? Jakmile se vztah ustálí, partneři se začínají nudit, chybí jim vzrušení a akce. A to vede k tomu, že si začínáme všímat i těch nejmenších drobností, které je nás dráždí. Podvědomě děláme z těchto maličkostí větší problémy. Proč? Často jen proto, aby mohly vyústit ve vzájemné hádky a boj o energii.
Často pak vy nebo partner nostalgicky vzpomínáte na dobu, kdy jste byli „pod vlivem“ svých hormonů zamilovanosti. Přejete si vrátit čas, kdy všechno bylo nové a vzrušující. Ale snažit se vrátit čas zpět není řešením. Nikdy už to nebude přesně takové, jaké to bylo. Rozhodně to ale může být i něco nového a hezčího.
Krize, která často přichází po třech letech vztahu, může trvat až rok. Je důležité touto krizí projít, a ne se jí vyhýbat. Tento proces může být nepříjemný, ale odměnou za to, že jej zvládnete, bude pevnější a zralejší. Získáte vážnější vztah, který stojí na pevnějších základech a má skutečný potenciál dlouhodobě vydržet.
Dalším faktorem, proč přichází krize ve vztahu do tří let je snaha o sladění životních stylů a očekávání. V této fázi vztahu se partneři více soustředí na praktické aspekty společného života. Bývá to rozdělení domácích povinností, finanční otázky nebo rozhodnutí o budoucnosti (například společné bydlení, svatba nebo děti).
Neshody v těchto oblastech způsobují napětí a konflikty, zvláště pokud partneři mají odlišné představy o tom, jak by jejich budoucí život měl vypadat. Navíc se v této fázi objevují otázky ohledně dlouhodobé „kompatibility“ a závazků, což vede k nejistotám a obavám, zda vztah má budoucnost. Pokud je na obou stranách snaha problémy řešit a hledat společnou cestu, tak se vztah může jedině posunout dále. Pokud se však setkáte s nezájmem, spěje k záhubě.
Sedmiletá krize ve vztahu je asi tou nejznámější v pracovnách terapeutů. A také nejdiskutovanější krizí na internetu. Důvody jsou celkem jasné. Už jsme spolu „dlouho“ na to, abychom vztah jen tak bezhlavě ukončily. Máme za sebou nemalé investice do vztahu, společného bydlení, času, zájmů, koníčků. Ale zažíváme stereotyp a zdá se nám, že se vztah nikam neposouvá.
Zažíváme vztah, který „zamrzl na mrtvém bodě“. Vyjasňujeme si neshody v plánování společné budoucnosti, hádáme se, míváme pocity marnosti a nenaplněného života. Páry, které nemají děti začínají bilancovat. Ženám tikají biologické hodiny a objevuje se silná touha po založení rodiny. A jiné to nemají ani páry s dětmi, které zapomněli pečovat o sebe navzájem, nejen o své děti. Doma to není na pohodu, přichází vyhrocené hádky, k tomu se přidá absence sexu a intimity a už je jen krůček k nevěře.
Krize při dlouhém soužití mohou být obzvláště zrádné, protože se často objevují po dlouhém období stability, kdy partneři mohou předpokládat, že jejich vztah je pevný a nic jej neohrožuje. Bývají způsobeny nekomunikací potřeb, neřešených problémů a potíží, které nahromadily během dlouhého společného života.
Nezřídka partneři po letech zjistí, že se jejich vztah stal předvídatelným a postrádá vzrušení, které je spojovalo na začátku. Dalším častým spouštěčem je “syndrom prázdného hnízda”, kdy děti odrostou, odejdou z domova, a to odhalí dosud skryté problémy mezi partnery, kteří se nyní musí znovu soustředit na sebe jako pár, nikoli pouze jako rodiče.
I po letech se mohou objevit rozdíly v životních cílech a hodnotách, které se s časem vyvinuly odlišným směrem, nebo emocionální odstup, který postupně vznikl z nedostatku komunikace a vzájemného porozumění. Já stále zdůrazňuji potřebu neustálé práce na vztahu, a to zejména v dlouhodobých vztazích, aby se předešlo vzniku napětí a zachovala se blízkost a spokojenost i v dlouhodobém partnerství.
Vezměte na vědomí, že krize ve vztahu jsou běžným jevem, který se zkrátka objevuje a je jedno, jak dlouho jsme spolu. Jakmile se krize ve vztahu objeví, vyžaduje aktivní přístup k jejímu řešení. Vyžaduje vytvoření důvěrného, bezpečného prostoru a otevřenou komunikaci, spolu s ochotou pracovat na společných cílech a hodnotách.
Obvykle za mnou ženy přicházejí s koktejlem důvodů, které je tíží. Je to nedostatek pozornosti od partnera, nedostatečná komunikace (nebo spíše partnerova ne-komunikace), nedostává se naplnění jejich tužeb a očekávání, trápí je pochybnosti o sobě, nebo jak to má s nimi nebo vztahem jejich muž.
Pak to jsou partnerské hádky a neshody v oblasti intimity a sexu, sexuální ochlazení jejich nebo partnera. Řeší pocity, že nejsou milované, nedůvěra v sebe nebo partnera, nevyřešené předchozí vztahy. Ubíjí je stereotypní život, partner nezvládá změny po narození dětí. Trápí je finanční zajištění, společné bydlení, nevěra a obavy o budoucnost vztahu, zda to s nimi muž myslí vážně.
Krize se na vztahu podepisuje jak pozitivně, kdy se vztah mezi partnery prohloubí a zintenzivní, tak negativně, kdy se jen prohlubuje propast mezi partnery. V mnoha případech krize vede k nevěře, dočasnému odloučení nebo dokonce k rozchodu. A i když se partneři rozhodnou udržet „iluzi fungujícího vztahu“ jen kvůli dětem nebo společenským očekáváním, výsledkem je často jen napjatá atmosféra, která postupně nahlodává nejen pilíře jejich vztahu, ale i jejich zdraví.
Nucené setrvání ve vztahu, který již nefunguje, má dalekosáhlé důsledky. Tíživá atmosféra se dříve či později odrazí nejen na psychické pohodě obou partnerů, ale také na jejich dětech, které vnímají napětí a neupřímnost v rodinném prostředí. Taková situace jen zvyšují dlouhodobý stres, úzkosti a pocity neštěstí pro všechny zúčastněné. Rozhodně si dohodněte dostatečný čas (v dlouhodobých vztazích alespoň měsíc za každý rok, co jste spolu) na řešení, která přinesou skutečnou změnu, ať už jde o obnovu vztahu nebo o rozhodnutí jít každý svou cestou.
Řešení a překonání krize ve vztahu je zásadní, protože může vést k posílení vzájemného pouta a prohloubení či obnovení důvěry mezi partnery. Krize odhalují skryté problémy, nespokojenost a nenaplněná očekávání, které bez řešení jen narůstají a postupně oslabují vztah. Tím, že se budete aktivně snažit krizí projít a překonat ji, ukážete nejen svou oddanost vztahu, ale také ochotu růst společně s partnerem.
Každé překonání krize je katalyzátorem pro pozitivní změny, které přinesou do vztahu větší stabilitu, blízkost a dlouhodobou spokojenost. Navíc, zvládnutím těchto těžkých období se oba učíte lépe komunikovat, rozumět si, chápat se, řešit problémy a zvládat budoucí výzvy společně, což vás posílí na vaší společné cestě životem.
Když už víte, že zažíváte krizi ve vztahu, tak vám přináším několik základních možností, jak se dostat z krize ven.
Dobrá partnerská komunikace je základem úspěšného vztahu. Jak správně komunikovat ve vztahu? Nejde o to, zda s partnerem mluvíte každý den o nepodstatných věcech, ale zda opravdu komunikujete se vším, co k tomu patří – kompromisy, naslouchání, otevřenost, dialog.
A pokud zatím nevíte, jak skutečně partnersky komunikovat, tak objevte nový způsob komunikace, který může zachránit váš vztah a navrátit lásku do vašeho domova. V knize “MLUV, ABY TĚ SLYŠEL” přináším konkrétní techniky pro efektivní dialog bez hádek, které pomohou ženám obnovit harmonii a důvěru ve vztahu, odlišující se od všeho, co jste dosud zkusili.
Nesnažte se problémy zamést do kouta, ale vždy je společně s partnerem řešte. Ujasněte si, čeho se konkrétně daný problém týká, proberte jej s partnerem a hledejte možnosti, jak z toho ven.
Stává se vám, že ani vy sama nevíte proč dané téma nedokážete s partnerem otevřít? Jen si vybavujete ty nekonečné večery, kdy se hádka zdá být nevyhnutelná a ty tiché chvíle jsou naplněné napětím? Vzpomínky na slova, která zůstala nevyslovená, jako by vás dusila. Nejste samy. Tohle trápení zažívá spousta žen (ale i mužů). A právě pro tyto ženy jsem připravila kurz: Přestaň chodit okolo horké kaše, ve kterém najdete konkrétní postup, jak ožehavá témata začít s partnerem otevírat, zažít skutečné spojení bez obav z nedorozumění, vrátit lásku do vašich slov a najít cestu zpět k opravdovému partnerskému porozumění.
Má to zásadní vliv na kvalitu vaší partnerské komunikace, rodinnou pohodu, váš vztah a celkové zdraví. Stres, který si nosíme z práce a jiných povinností domů s námi bydlí v našem domově. Jeho dlouhodobé hromadění může snadno přerůst v napětí, které podkopává vzájemné porozumění, významně zhoršuje partnerskou komunikaci a vytváří prostředí, kde i drobné neshody mohou eskalovat do větších konfliktů.
Když se naučíte účinně zvládat stres a přinášet do svého domova klid, posílíte tím nejen své partnerské pouto, ale vytvoříte i zdravější a harmonické prostředí pro sebe a své blízké. Konkrétní postup, jak na to krok za krokem předávám klientkám při osobních konzultacích a v e-knize “Společná cesta ke klidu”. Tato léty prověřená a osvědčená strategie, jak si vzájemně s partnerem snížit stres a napětí vám pomůže den za dnem vybudovat doma atmosféru plnou klidu a porozumění.
Ujasněte si, co od vztahu očekáváte a neustrňte na místě. Pomáhají k tomu partnerské kotvy a průběžná aktualizace „seznamu partnerských přání“. O principu partnerských kotev více píšu v knize Mluv, aby tě slyšel.
Společné zájmy a aktivity vás jako pár stmelí, nic se však nemá přehánět. Trávit všechen čas společně má opravdu blízko k tomu, aby vztah začal sužovat stereotyp. Nehledě na to, že při chvílích, které máte jen pro sebe si dokážete lépe urovnat myšlenky a zamyslet se v klidu nad vztahem bez zbytečných emocí.
Často jsou lidé krizí ve vztahu tak hluboko zasaženi, že nejsou schopni ji překonat bez pomoci z vnějšku. Nebojte se říci si o pomoc terapeuta, který je v této problematice zběhlý a dokáže vám nabídnout nejlepší možnosti jak z krize ven.
Například já kombinuji nejen práci s myslí (koučovací a terapeutické techniky) a tělem (quant kranio-sakrální terapie, Access bars, masáže, aroma masáže, baňkování, moxování, masáže jizev, uvolňování traumat z těla CBS body work), ale také spolu s klientkami hledáme kořeny jejich obtíží ve vztazích i zdraví v hloubce jejich podvědomí a nevědomí. První náhled můžete na to, kde a co vás vyčerpává a jak to s životní energií funguje můžete získat zde ve videu ke kurzu Odhal žrouty svojí energie.
Kombinací terapie a působení nejmodernějších přístrojů Frekvenční harmonizace na tělo (emoční stabilita, zahlazení traumat, únava, vyčerpání, navození Alfa, Gama i Theta frekvencí mozku pro navození stavu sebe léčení) přicházejí rychleji pokroky v pochopení, zpracování a jsou brzy viditelné i výsledky v partnerském vztahu.
Pokud s vámi rezonuje to, co tvořím já, můžete si rovnou domluvit termín zde.