Vím, že to doma nemusí být vždy růžové. Někdy se zdá, že se dá to napětí a dusno doslova krájet. A je z toho tichá domácnost.
Bývá tichá domácnost i u vás doma?
Míváš pocit, že ti ten druhý nerozumí, nebo že oba prostě mluvíte jinou řečí? Nedokážete se pochopit i když stojíte přímo u sebe a vysvětlujete si to rukama nohama.
A proto ti chci dneska povědět o něčem, co mi změnilo život i pohled na vztahy. Něco, co může začít léčit nejen tvůj vztah, ale hlavně tebe samotnou.
A to je odpouštění
Možná si říkáš: „Proč bych měla odpouštět, když ON ani neví, co mi udělal?“ Nebo dokonce: „Proč bych měla odpouštět, když mi ještě ani neřekl ‚Promiň‘?“ Ale pravda je, že odpouštění není nikdy o tom druhém.
Odpuštění je o tobě. O tom, abys ty přestala nosit to těžké břemeno bolesti, křivdy nebo hněvu. Začni s odpuštěním ty, protože si uvolníš prostor pro novou energii, lásku a klid.
Proč odpouštět, i když nechceš?
Odpouštění není o tom, že schválíš, co se stalo. Nebo že všechno hodíš za hlavu. Je to o tom, že si ulevíš.
Držet to v sobě je jako všude sebou tahat pytel plný kamenů, který tíží jen tebe. Je to zbytečné a neprospívá to tobě ani vztahu. Ale pokud to chceš dál všude sebou tahat a otravovat se tím, tak prosím.
Jako první přijmi to, co je teď…
Někdy to bolí, já vím. Možná máš pocit, že když situaci přijmeš, vzdáváš se. Ale je to přesně naopak.
Přijetí je první krok k tomu, aby se věci mohly změnit. Ta situace se stala v minulosti. A ty už ji nezměníš.
Ale můžeš rychle změnit to, jak se cítíš právě teď…
Chápu, že se ti do toho nechce. Možná chceš dál nadávat partnerovi. Možná si potřebuješ pořádně zanadávat.
Anebo to uděláš příště jinak. V takových chvílích ti pomůže hluboký nádech, výdech a jednoduché kroky. Tady je malý rituál:
Zavři oči. Řekni si: “Mrzí mě, co se děje.”Polož si otázku: “Co teď můžu udělat, abych to uvolnila?”
Už jen tento moment uvědomění tě posune…
Jedním z nejlepších nástrojů na odpouštění, které jsem na své cestě objevila, je Ho’oponopono. Možná jsi o něm slyšela, možná je to pro tebe novinka.
Je to starobylá havajská metoda léčení, něco jako mantra. Pomáhá čistit emoce, odpouštět a uzdravovat vztahy. A nejlepší na tom je, že nepotřebuješ, aby druhá strana spolupracovala.
Pracuje s jednoduchými, ale hluboce mocnými větami:
Ale právě v té jednoduchosti spočívá jejich síla. Ho’oponopono funguje i tehdy, když druhá strana není ochotná odpustit. Dokonce i když je druhá strana daleko nebo po smrti.
Funguje i v případech, když se zdá, že je situace bezvýchodná. Proč? Protože mění jen a jen tebe a tvou energii.
A když se změní tvoje energie, změní se i celé tvé pole…
Základní myšlenkou této techniky je přijetí 100% zodpovědnosti za vše, co se děje nejen ve tvém životě, ale i kolem tebe. Přijmout vše, co vstupuje do tvého života. I ta tichá domácnost je v tom.
Všechny lidi i s jejich problémy, protože jejich problémy jsou i tvoje. To, co se ti v životě stane, není tvoje vina, ale tvá zodpovědnost. Patří sem i to, co říkají, dělají nebo si myslí druzí a objeví se to ve tvém životě.
A když máš tuto odpovědnost, tak můžeš uzdravit vše, co potkáš…
Ho´oponopono je proces POKÁNÍ, ODPOUŠTĚNÍ A PROMĚNY, který pro západní společnost upravila havajská kahuna Lapa´au Morrnah Nalamaku Simeona a nazvala ho Nalezení vlastního Já pomocí ho´oponopono.
Vše, co se odehrává ve tvém životě, je pouhou projekcí tvých „programů“. A můžeš se rozhodnout, zda tomu necháš volný průběh a budeš je pozorovat, nebo zda na ně budeš reagovat a chytíš se v pasti reakcí na impulsy z vnějšku.
HOO – znamená příčinu
PONOPONO – znamená napravit chybu (omyl) způsobem pokání.
Je to omluva vzpomínkám, které ti způsobují problém
Podle starých Havajců vzniká životní zátěž (hřích) z myšlenek zatížených bolestnými vzpomínkami na minulost. Ho´oponopono je způsob, jak uvolnit energii těchto bolestí, které vyvolávají nerovnováhu, destrukci vztahů a později nemoc.
Je to proces vnitřního opouštění toxických energií, které ulpěly na nás nebo v nás, s cílem nechat skrze sebe proudit čisté myšlenky, slova a činy.
Neomlouváš se tedy někomu, jak to běžně děláme.
Při této praxi promlouváš sama k sobě. Ke svému vnitřními dítěti a k částem, které potřebují uzdravení. Když se postaráš o své vlastní potíže, odezní i u jiných…
To, co vadí na druhých, je také v tobě. Veškeré léčení je tedy zároveň léčením sebe samého. A přirozeně se projeví i ve tvém okolí a na tvých nejbližších.
Všechno, co se objevuje ve tvém životě je tvé
Ať se ti to líbí nebo ne, je nějaká vzpomínka, spuštěný program (chyba), která se projevuje jen proto, aby sis to uvědomila a využila tuto příležitost k odstranění, pročištění, smazání.
A teď to nejdůležitější:
Jak „čištění“ za pomocí Ho´oponopono provádět?
Původní způsob, jak pracovat s technikou ho’oponopono, bylo odříkávání modlitby Morrnah Nalamaku Simeony:
„Božský Stvořiteli, Otče, Matko, Synu v jednotě… Pokud jsme se já, celá má rodina i příbuzenstvo a všichni mí předkové v myšlenkách, slovech a skutcích a ve svém jednání dopustili vůči Tobě, Tvé rodině nebo vůči Tvým příbuzným či předkům čehokoli zlého od počátku stvoření až do dneška, prosíme Tě o odpuštění… Dopřej nám očištění, uvolnění a odstranění všech negativních vzpomínek, bloků, energií a vibrací a přeměň tyto nechtěné energie v čisté světlo… A tak se staň.“
Ale v uspěchané době používáme jen recitaci 4 slov
Tato 4 jednoduchá slova která všichni běžně používáme dokážou zázraky. Spouští v nás proces uvolňování a čištění negativní energie, chybných myšlenek, vzorců a uvažování. Procesem čištění můžeme dosáhnout čehokoli.
Zlepšení kvality našeho života, překonávání těžkých a obtížných situací, napravování mezilidských vztahů, dosáhnutí osobních i pracovních úspěchů. A také urovnání letitých sporů.
Jak získat největší přínos z této praxe?
Když říkám „Miluji tě“, nemyslím tím nikoho kolem sebe, říkám to sobě.
Promlouvám ke svému vnitřnímu dítěti, ke svému božství uvnitř mě.
Nemám žádná očekávání, žádné předsudky.
Těmi slovy se propojuješ s podstatou.
„Miluji tě“ rozhýbá zablokovanou energii a spojí tě s Božstvím.
Je to jako lístek, který tě pustí do stavu klidu a míru.
Když ta slova řekneš směrem ke Stvořiteli,
začne tě čistit, aby ses mohl/a plně ponořit do kouzla přítomného okamžiku.
Podstata je milovat všechno.
Třeba i svou nadváhu, závislost, složitého partnera nebo děti v pubertě.
„Omlouvám se“ za cokoli, co uvnitř mě způsobuje tenhle problém.
Omlouvám se za vzpomínky a programy, které mě nutí opakovat stejné vzorce.
Těmito slovy dáváš najevo, že uvnitř tebe něco není v pořádku.
Víš o tom, že je v tobě negativní program, jakýsi “virus”.
Nemusíš vědět, jak se k tobě dostal.
Máš třeba nadváhu?
Prostě jsi přijala program, který ji vytvořil.
Když řekneš „Omlouvám se“, dáváš existenci signál,
že žádáš o odpuštění za cokoli, co si tento program přitáhlo.
Nejde o to, aby ti existence odpustila.
Jde o to, abys odpustila sobě.
Přijímáš tím plnou zodpovědnost za vše, co se ti v životě děje.
„Prosím, odpusť mi“ je tvé převzetí 100% odpovědnosti za vše,
co se děje ve tvém nitru i kolem tebe.
Je to prosba o uvolnění všech bloků a negativních energií.
Když to říkáš, žádáš existenci, aby pomohla přeměnit obsah tvého podvědomí na prázdnotu, ze které můžeš znovu objevit své vlastní Já.
„Děkuji ti“ – ta dvě slova vyjadřují vděčnost za cokoli, co máš a co prožíváš. I za věci, které tě bolí nebo zraňují, protože díky nim máš příležitost je pročistit.
Když vyslovíš „Děkuji ti“, dáváš najevo svou víru, že se vše vyřeší k nejvyššímu dobru.
I když ti něco ublížilo nebo tě vyděsilo, vyjadřuješ vděk a uznáváš hodnotu všech zkušeností, které tě obklopují.
Nejen těch příjemných, ale i těch těžkých.
Důležité je chápat správně význam…
Pročišťování znamená, že když se objeví problém, přebíráš za něj plnou odpovědnost. Jsi ochotná říct: „Omlouvám se. Prosím o odpuštění za to, co se ve mně děje a co způsobilo tuhle situaci.“
Ať už řešíš cokoli, zkus se ponořit do těchto čtyř magických slov. „Miluji tě. Omlouvám se. Prosím, odpusť mi. Děkuji ti.“ Často v sobě objevíš víc, než sis teď dokážeš představit. ❤️
„Problém je problémem pouze tehdy, když říkáme, že je to problém, a jinak problém není problém, protože problémem bývá jen to, jak reagujeme na problém“ (Dr. Ihaleakalá Hew Len)
Pro provádění Ho´oponopono nepotřebuješ znát podstatu problému.
Jediné, co se od tebe žádá je všímat si problematických zážitků, ať na fyzické, mentální či emocionální úrovni. Jakmile je rozeznáš, můžeš začít okamžitě čistit a opakovat slova.
Tato metoda je téměř každodenní součástí mého života už přes 20 let. Nejčastěji ji používám, když mě něco nebo někdo vyvede z míry. Když cítím, že to ve mně vyvolává negativní emoce a mám na to ještě kapacitu začnu většinou ihned v duchu odříkávat tuto mantru.
Můžeš také „čistit preventivně“, nejen když je u vás tichá domácnost
Například při čekání ve frontě, při usínání, při sportu nebo řízení auta. Také je fajn si v duchu několikrát zopakovat na cestě z práce. Zvlášť pokud to byl těžký den.
Tvým úkolem totiž není napravovat nebo měnit lidi nebo situace kolem sebe. Ale projasňovat a prozařovat své okolí svou vlastní vnitřní energii. A přijmout stoprocentní zodpovědnost za svůj život.
Tak hurá do toho, začít můžeš hned
Když to zkusíš, stačí zavřít oči, zhluboka se nadechnout a opakovat tyto věty několikrát za sebou. Nemusíš nic cítit, nemusíš tomu hned věřit. Stačí to dělat. Postupně se začne něco uvnitř tebe uvolňovat.
A možná že už napoprvé ti po chvíli začnou stékat po tváři slzy. Pokud hledáš hudební doprovod, který tě ještě víc naladí na tuto metodu, doporučuji ti tuhle emotivní píseň: Ho’oponopono – Emotivní verze.
A pokud chceš slyšet krásné české zpracování od Marie Tilšarové, mrkni na tuto verzi: Ho’oponopono v češtině.
Pamatuj, že nejdůležitější je začít
I když to ze začátku nevypadá jako žádný zázrak, odpouštění je proces. Sleduj jak dlouho vám doma tichá domácnost vydrží, když budeš tuto praxi provádět. Dej mi vědět, jak ti Ho’oponopono pomohlo.