Chlamydia pneumoniae: Parazit, který nás ovlivňuje

Chlamydia pneumoniae

Všichni jsme slyšeli o chlamydiích, ale toto jméno je spojováno spíše s pohlavním přenosem nemoci. Ale co když vám řeknu, že existuje chlamydie, kterou se můžete nakazit mnohem snadněji a nevědomky? Toto je příběh Chlamydia pneumoniae, nejrozšířenějšího druhu chlamydie, který se může skrývat v těle téměř každého z nás.

Co je to ta chlamydia zač?

Celá třída Chlamydiae je zvláštní třídou bakterií: jsou to striktně intracelulární paraziti, životním cyklem připomínají viry, stavbou stěny se blíží gramnegativním bakteriím. Jedná se o parazity, neboť napadají buňky hostitele, žijí v nich a také se díky nim přenášejí. Chlamydie nemají vlastní zdroj energii (ATP), kterou potřebují pro vlastní metabolismus a rozmnožování, a jsou proto zcela závislé na svém hostiteli. Některé z nich přežívají v hostiteli, aniž by ho nějak poškozovaly. Jiné naopak způsobují infekce. Jsou obtížně kultivovatelné v tkáňových kulturách, nepohyblivé, kulovité.

Chlamydia pneumoniae je ale ještě zvláštnější. Je to druh intracelulární bakterie z rodu Chlamydia a čeledi Chlamydiaceae a po nových poznatcích byla Chlamydia pneumoniae spolu s Chlamydií psittaci přeřazena do rodu Chlamydophila, jako samostatný druh, když se zjistilo, že má s dalšími dvěma druhy chlamydií méně než 10 % homologie DNA. Chlamydia pneumoniae je výhradně lidský patogen, ze všech druhů chlamydií je v populaci nejrozšířenější.

Tato nepohyblivá parazitická bakterie naruší svrchní strukturu buňky, pronikne do ní a usídlí se v její cytoplazmě. Tam se díky získané energii reprodukuje a za pouhých 48 hodin donutí svou hostitelskou buňku prasknout a množství namnožených infekčních tělísek se tak dostává opět do dalšího cyklu napadení většího množství buněk.

Jak se projevuje?

Chlamydia pneumoniae může být nepříjemným společníkem. Jakmile se dostane do našeho těla, zpočátku nemusí být poznat vůbec nic. Chlamydiové infekce u většiny pacientů probíhá bezpříznakově. V době oslabení organismu pak začneme pozorovat různé příznaky, jako jsou kašel, až štěkavý kašel, zadýchávání, bolesti v krku, únava a horečka. Ale i zhoršování zraku či časté záněty spojivek. To jsou symptomy, které mohou být zaměněny za běžné nachlazení a jiná onemocnění. Důležité je si uvědomit, že tito paraziti můžou zůstat v našem těle po dlouhou dobu, což znamená, že problémy mohou trvat týdny nebo dokonce měsíce. A výrazně oslabují naši imunitu.

Jak se přenáší?

Jednou z nebezpečných vlastností Chlamydia pneumoniae je způsob, jakým se přenáší. Může se šířit kapénkově, což znamená, že k nákaze může dojít jednoduše prostřednictvím kýchání nebo kašlání. Též sdílením ručníkem, ať doma nebo na veřejných místech. Tento způsob šíření zvyšuje riziko infekce v kolektivech, jako jsou školky, školy nebo pracovní místa či cestovními prostředky a budovách kde je okružní klimatizace.

Proč je nebezpečná?

Zpočátku byla Chlamydia pneumoniae považována za relativně neškodného parazita. Avšak výzkumy ukázaly, že tento parazit může mít značný vliv na lidské zdraví. U některých pacientů trvají obtíže týdny, někteří však nemají žádné či jen mírné příznaky a mohou tak chlamydiovou infekci roznášet. Pokud se účinně neléčí napadá nervovou soustavu a způsobuje nevratné poškození vnitřních orgánů, např. plic, a snižuje naši obrany schopnost. Zvyšuje náklonost k respiračním onemocněním a civilizačním onemocněním jako je skleróza,  Alzheimerova choroba, astma, chronická únava, nízká imunita. Více o propojení s neurologickými chorobami najdete zde.

Její přítomnost v organismu se testuje odběrem žilní krve a přítomností protilátek.

Jak jí odstranit z těla?

Pokud je diagnostikována, tak se odstranění Chlamydia pneumoniae se obvykle provádí antibiotiky, jako jsou doxycyklin, azithromycin nebo clarithromycin. Avšak není to tak jednoduché. V poslední době se ukázalo, že antibiotika nemají ten žádoucí účinek a na ATB je čím dál více našich nepřátel rezistentních.

Pokud se chlamydie rozšíří v těle, může to mít závažné následky. Navíc polykání prášků výrazně zatěžuje žaludek a ATB způsobují i likvidaci přátelské střevní mikroflóry o kterou není dobré přijít, tělo tím výrazně oslabujeme a složitě střevní mikrobiom „osazujeme“ zpět.

Stále nás ještě překvapuje

Chlamydia pneumoniae je stále zkoumána, a proto je důležité, aby byla brána vážně. Prevence a včasná diagnostika jsou klíčem k minimalizaci rizika nákazy a následných komplikací. Vzhledem k tomu, že se jedná o parazita, která se šíří mezi lidmi, dodržování hygienických opatření a rychlá reakce na příznaky jsou klíčové pro ochranu vašeho zdraví. A to nemluvíme o dalších

Co ještě můžete pro sebe udělat?

Chlamydia pneumoniae může být tvrdým oříškem pro tradiční odstranění antibiotiky. Nicméně existuje neinvazivní přístup k vyladění tohoto záškodníka, a je to Frekvenční harmonizace.

Moderní technologie, která využívá specifické frekvence, které jsou cíleně navrženy tak, aby zastavily množení a šíření nejen Chlamydia pneumoniae ale i další patogeny. Tímto způsobem podpoříte své tělo a získáte rychleji zpět svou vitalitu.

Je důležité si uvědomit, že prevence a včasná diagnostika jsou stále klíčem k úspěšnému zvládnutí této infekce. Pokud máte podezření, že jste nakaženi Chlamydia pneumoniae, neměli byste dlouho odkládat testy. Existují domácí testy na rychlou diagnostiku a otestují vás i v každé urologické ambulanci. Když už víte, s čím vaše tělo bojuje, tak je boj snažší.

Frekvenční harmonizace je efektivní způsob, jak dovyladit své tělo, ať už předtím bojovalo jakýmkoliv způsobem.